Nie po raz pierwszy napiszemy, że najbardziej lubimy sytuacje, gdy nowe łemkowskie wyrażenia same do nas "przychodzą" ? Wiele można się nauczyć w trakcie rozmowy, tylko należy być uważnym. Właśnie wtedy możemy usłyszeć autentyczne powiedzenia, wyrażone naturalnie, których ktoś nie podałby nam, gdybyśmy o nie bezpośrednio zapytali.

- Виділам, же си купили нарты.
[wydiłam, że sy kupyly nartŷ]
- Сьнігу мают як жабі по очы, але най тримают на векшу зиму.
[śnihu majut jak żabi po oczŷ, ale naj trymajut na wekszu zymu]

? як жабі по очы [jak żabi po oczŷ] - niewiele, do kostek, na niskim poziomie

Co jest ważne prócz uważnego słuchania? Notowanie ☝️ Pamięć jest zawodna, dlatego teraz już mamy taki zwyczaj, że gdy coś nowego usłyszymy, zapisujemy w telefonie lub nagrywamy notatkę głosową (niekiedy ta druga forma jest lepsza, bo możemy szybko opisać kontekst, w jakim dane wyrażenie się usłyszało).

Po co to robić? Żeby zachować okruchy tego autentycznego języka, który nie został zapisany w książkach. Nasi znajomi regularnie przysyłają nam słowa i wyrażenia, wyłapane z rozmów z członkami rodziny czy sąsiadami, dzięki temu zbieramy słownictwo z rożnych części Łemkowszczyzny.

Jeśli w rozmowie ze starszymi usłyszycie coś wyjątkowego, być może słowo, którego nie znaliście lub słyszeliście je tylko w swojej rodzinie, możecie nam śmiało napisać, a my na pewno się tym zaopiekujemy ? ?

#файпосвому #fajposwomu #łemkowie #łemkowszczyzna #łemkowski #lemko #powiedzenie #naukajęzyka #mądrościludowe #frazeologizmy #żaba #językłemkowski #etnologia #język