Wydawałoby się, że zaprezentowanego na zdjęciu bywalca łąk nie trzeba...
Wydawałoby się, że zaprezentowanego na zdjęciu bywalca łąk nie trzeba specjalnie przedstawiać. "Toż to oset!" z pewnością orzekniecie. No i właśnie o to się rozchodzi, że z jednej strony będziecie mieć rację, a z drugiej niekoniecznie ;) Sfotografowany delikwent to (prawdopodobnie) ostrożeń. Jeśli są na sali specjaliści, niech nie omieszkają nas poprawić ? Człowiek nieświadomy wielości gatunków nazwie rośliny z rodziny astrowatych mianem "oset" i nie będziemy tu nikogo ganić, ponieważ w nazewnictwie potocznym to słowo przypisuje się ciernistym roślinom, dlatego w literaturze, legendach czy ziołolecznictwie ludowym ostem mógł zostać nazwany też ostrożeń czy dziewięćsił. W legendach słowiańskich przypisuje się ostom diabelskie pochodzenie, ponoć sam czart w ten sposób przyłożył rękę do aktu stworzenia, a ostrożeń warzywny potocznie nazywa się czarcim żebrem.
Przypuszczamy, że klasyfikacja ostów podobnie się ma w języku łemkowskim. Już sama nazwa бодак [bodak] wskazuje, że ta roślina боде [bode], czyli bodzie, kłuje.
Zastanawia nas też nazwa łemkowskiej wsi Bodaki. Czy ktoś z Was zna jej etymologię? Być może te tereny obfitowały w kłujące rośliny? A może znacie legendy mówiące o tym miejscu? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!
? бодак [bodak] - oset
? бодача [bodacza] - skupisko ostów
? бости [bosty] - bóść, kłuć
#fajposwomu #файпосвому #bodak #bodaki #oset #łemkowszczyzna #lemkowyna #carduus #asteraceae #rośliny #plants #łąka #nałące #góry #pola #zielonomi #językłemkowski #лемківскійязык