Dużo się teraz mówi o właściwej higienie. Podsunęło nam to myśl, by zwrócić Wam uwagę na poprawną pisownię i wymowę słów powiązanych z myciem ✍️ Poniżej zobaczycie przykład, w którym są dwa podobne słowa, różniące się jedną literą.
1️⃣ Тоты рукы треба вмыти. = Te ręce trzeba umyć. ?
2️⃣ Тоты рукы вмыты. = Te ręce są umyte. ?
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z czasownikiem w formie bezokolicznikowej. Wtedy na końcu zawsze piszemy "и". W drugim przypadku mowa o przymiotniku twardotematowym w liczbie mnogiej - tutaj napiszemy "ы".
Różnicę pomiędzy "и" i "ы" trudno nam usłyszeć, ponieważ posługiwanie się na co dzień językiem polskim sprawia, że w obu przypadkach fonetycznie zbliżamy się do polskiego "y".
Do czego zachęcamy?
? Po pierwsze:
Słuchajcie dużo wypowiedzi osób starszych - oni zachowali najlepszą fonetykę, szczególnie osoby, które w dzieciństwie nie miały dużej styczności z językiem polskim (rozmawiajcie z dziadkami, oglądajcie archiwalne filmy, słuchajcie programów radiowych z udziałem starszego pokolenia Łemków). ?
✌️ Po drugie:
Часто мыйте рукы! ? Często myjcie ręce! ?

#fajposwomu #файпосвому #лемкы #лемківскійязык #иы #lemko #lemkolanguage #keepyourhandsclean #washyourhands #językłemkowski